Barış Manço

 1943 tarihinde İstanbul´da doğdu. Sahnelerle ilk kez 1958 yılında Galatasaray Lisesi´nde öğrenciyken tanıştı. Galatasaray Lisesi´ni bitirdikten sonra yüksek öğrenimini tamamlamak için Belçika´daki 'Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi´ne gitti. 
Anadolu Rock türünün kurucu üyelerinden olan Barış Manço,,Grubu 'Kurtalan Ekspres'ile beraber Türkiye´de ve yurtdışında birçok ülkede konserler verdi. Yaptığı 200´den fazla beste sayesinde 12 altın ve 1 platin albüm kazandı. Ayrıca bu besteler Arapça, Japonca, Farsça, İngilizce ve Fransızca gibi birçok dile çevrilerek farklı sanatçılar tarafından yorumlandı.
Manço´nun şarkıcı ve besteci kişiliği, sunucu ve program yapımcısı kişiliğiyle de birleşerek ortaya herkesin çok sevdiği 'Barış Manço' çıktı.

"Adam Olacak Çocuk" ile çocuklara, "İkinci Kahvaltı" ile büyüklerimize ve yaşlılara, "Dönence" ve "Dere Tepe Türkiye" ile yetişkinlere; dolayısıyla herkese hitap ediyordu. Barış manço, Lale Manço ile evli  Doğukan Manço ve Batıkan Manço isimlerinde iki çocuğu vardır. Müzik kariyerinin dışında Baba Bizi Eversene ve Çiçek Abbas filmleri ile oyunculuk yapmıştır.

Manço'nun ölümüyle Kurtalan Ekspres yeni albüm çalışması yapmayarak yaklaşık iki yıl boyunca Barış Manço için düzenlenen birçok anma konserine katıldı. Önemli bir solisti kaybeden grup, 2003'ün Ekim ayında ilk solo albümü olan 3552'yi çıkardı.

İLGİLİ KİŞİLER
Tan Taşçı kimdir?

Tan Taşçı

Şarkıcılar
Sevda Karababa kimdir?

Sevda Karababa

Şarkıcılar
Nihan Akın kimdir?

Nihan Akın

Şarkıcılar
Gizem Kara kimdir?

Gizem Kara

Şarkıcılar
Füsun Önal kimdir?

Füsun Önal

Şarkıcılar
Serkan Kaya kimdir?

Serkan Kaya

Şarkıcılar
Christina Aguilera kimdir?

Christina Aguilera

Şarkıcılar
Aylin Coşkun kimdir?

Aylin Coşkun

Şarkıcılar
Hayko kimdir?

Hayko

Şarkıcılar
Ayben kimdir?

Ayben

Şarkıcılar
Dua Lipa kimdir?

Dua Lipa

Şarkıcılar
Semiha Yankı kimdir?

Semiha Yankı

Şarkıcılar
Barış Manço
Barış
Doğum Tarihi
İstanbul, Üsküdar
Ölüm Tarihi (56 yaşında)
İstanbul, Kadıköy
Burç Oğlak
Meslek Besteci, Müzisyen, Sunucu, Şarkıcı
Cinsiyet Erkek
Çocuklar Doğukan Manço, Batıkan Manço
İlişki Durumu Evli
Boy 1.80 cm
Popülarite #3769 (7678 kişiden)