Barış Manço

 1943 tarihinde İstanbul´da doğdu. Sahnelerle ilk kez 1958 yılında Galatasaray Lisesi´nde öğrenciyken tanıştı. Galatasaray Lisesi´ni bitirdikten sonra yüksek öğrenimini tamamlamak için Belçika´daki 'Kraliyet Güzel Sanatlar Akademisi´ne gitti. 
Anadolu Rock türünün kurucu üyelerinden olan Barış Manço,,Grubu 'Kurtalan Ekspres'ile beraber Türkiye´de ve yurtdışında birçok ülkede konserler verdi. Yaptığı 200´den fazla beste sayesinde 12 altın ve 1 platin albüm kazandı. Ayrıca bu besteler Arapça, Japonca, Farsça, İngilizce ve Fransızca gibi birçok dile çevrilerek farklı sanatçılar tarafından yorumlandı.
Manço´nun şarkıcı ve besteci kişiliği, sunucu ve program yapımcısı kişiliğiyle de birleşerek ortaya herkesin çok sevdiği 'Barış Manço' çıktı.

"Adam Olacak Çocuk" ile çocuklara, "İkinci Kahvaltı" ile büyüklerimize ve yaşlılara, "Dönence" ve "Dere Tepe Türkiye" ile yetişkinlere; dolayısıyla herkese hitap ediyordu. Barış manço, Lale Manço ile evli  Doğukan Manço ve Batıkan Manço isimlerinde iki çocuğu vardır. Müzik kariyerinin dışında Baba Bizi Eversene ve Çiçek Abbas filmleri ile oyunculuk yapmıştır.

Manço'nun ölümüyle Kurtalan Ekspres yeni albüm çalışması yapmayarak yaklaşık iki yıl boyunca Barış Manço için düzenlenen birçok anma konserine katıldı. Önemli bir solisti kaybeden grup, 2003'ün Ekim ayında ilk solo albümü olan 3552'yi çıkardı.

İLGİLİ KİŞİLER
Aydın Kurtoğlu kimdir?

Aydın Kurtoğlu

Şarkıcılar
Emre Irmak kimdir?

Emre Irmak

Şarkıcılar
Ankaralı İbocan kimdir?

Ankaralı İbocan

Şarkıcılar
Birsen Tezer kimdir?

Birsen Tezer

Şarkıcılar
Blake Shelton kimdir?

Blake Shelton

Şarkıcılar
Yusuf Güney kimdir?

Yusuf Güney

Şarkıcılar
Havva Öğüt kimdir?

Havva Öğüt

Şarkıcılar
Serpil Efe kimdir?

Serpil Efe

Şarkıcılar
Mikail Aslan kimdir?

Mikail Aslan

Şarkıcılar
Genco Ecer kimdir?

Genco Ecer

Şarkıcılar
Nancy Ajram kimdir?

Nancy Ajram

Şarkıcılar
Altan Çetin kimdir?

Altan Çetin

Şarkıcılar
Barış Manço
Barış
Doğum Tarihi
İstanbul, Üsküdar
Ölüm Tarihi (56 yaşında)
İstanbul, Kadıköy
Burç Oğlak
Meslek Besteci, Müzisyen, Sunucu, Şarkıcı
Cinsiyet Erkek
Çocuklar Doğukan Manço, Batıkan Manço
İlişki Durumu Evli
Boy 1.80 cm
Popülarite #3483 (8391 kişiden)