Başar Sabuncu

Başar Sabuncu, 1943 yılında İstanbul'da doğdu. 1961'de -ilk amatör tiyatro oyunculuğu deneyimleri yaşadığı Saint Joseph Lisesi'ni bitirdi. Bir süre Ankara Siyasal Bilgiler Fakültesi, sonra İstanbul Üniversitesi Fransız Dili ve Edebiyatı bölümünde sürdürdüğü eğitimini bırakarak, tiyatroculuk serüvenine atıldı. Birkaç yıl özel tiyatrolarda oyunculuk yaptı. Ardından çalışmalarını yazarlık ve yönetmenlik alanlarında yoğunlaştırdı.İlk oyunu Kargalar, 1962'de Devlet Tiyatrosu'nca sahnelendiğinde, 19 yaşındaydı.

1964-1969 yılları arasında TRT Ankara Radyosu tiyatro bölümünde görev aldı; aralarında İlyada, Don Kişot, Goriot Baba gibi başyapıtların da bulunduğu 18 yapıtı radyo için oyunlaştırdı; 100'ü aşkın radyo oyun dizisini yönetti.

12 Mart 1971 darbesinnden sonra, bir süre yurt dışında yaşamayı yeğledi. Fransa'da iki yıl tiyatro araştırmalarının ardından, Türkiye'ye dönüşünde, Muhsin Ertuğrul'un çağrısı üzerine, 1974'te yönetmen olarak İstanbul Şehir Tiyatroları'na katıldı. Kurumda "Yerinden Yönetim"'in uygulanmasına öncülük etti. Üsküdar ve Fatih sahnelerinin sanat yönetmenliği görevlerini üstlendi. Çok uzun bir ayrılıktan sonra Nazım Hikmet'i yeniden Şehir Tiyatrosu seyircileri ile buluşturdu.

12 Eylül 1980 darbesini izleyen günlerde, 1402 sayılı yasa uyarınca kurumdaki görevine son verilmesinin ardından, Berlin'de, Schaubühne Tiyatrosu'nda İşgal oyununu yönetti. 1982-1983 yıllarında ise, Sururi-Cezzar Tiyatrosu'nda, özgün oyun Kaldırım Serçesi ile Şan Tiyatrosu'nda Brecht düzenlemesi Şvayk Hitler'e Karşı ve Prosper Mérimée uyarlaması Kan ve Gül (Karmen) müzikli oyunlarını sahneledi.

1988'de, uzun bir yasal savaşımın ardından, Şehir Tiyatroları'na döndükten sonra, bu kurumda ve Devlet Tiyatroları ile özel tiyatrolarda 30'u aşkın tiyatro yapıtının yönetmenliğini üstlendi. Şehir Tiyatrosu'nun İstanbul Belediyesi karşısındaki "sanatsal bağımsızlığı" konusunda, yönetimle ilkesel anlaşmazlık nedeniyle, 2004'te emeklilik yaşını beklemeden, kurumdan ayrıldı.

2015 tarihinde hayatını kaybeden, Başar  Sabuncu'nun cenazesi Edirnekapı Mezarlığı’na defnedildi.

İLGİLİ KİŞİLER
Efe Kubilay kimdir?

Efe Kubilay

Yönetmenler
Mustafa Şevki Doğan kimdir?

Mustafa Şevki Doğan

Yönetmenler
Guillermo del Toro kimdir?

Guillermo del Toro

Yönetmenler
Yaman Tüzcet kimdir?

Yaman Tüzcet

Yönetmenler
Alper Mestçi kimdir?

Alper Mestçi

Yönetmenler
Erhan Baytimur kimdir?

Erhan Baytimur

Yönetmenler
Yaşar Gündem kimdir?

Yaşar Gündem

Yönetmenler
Faruk Aksoy kimdir?

Faruk Aksoy

Yönetmenler
Defne Deliormanlı kimdir?

Defne Deliormanlı

Yönetmenler
Burak Aksak kimdir?

Burak Aksak

Yönetmenler
Özgür Bakar kimdir?

Özgür Bakar

Yönetmenler
Erol Koçan kimdir?

Erol Koçan

Yönetmenler
Başar Sabuncu
Başar
Doğum Tarihi
İstanbul
Ölüm Tarihi (71 yaşında)
İstanbul
Burç Başak
Meslek Oyuncu, Senarist, Yönetmen
Cinsiyet Erkek
İlişki Durumu Evli (Candan Sabuncu ile)
Eğitim Lisans Mezunu
Üni. İstanbul Üniversitesi
Bölüm. Fransız Dili ve Edebiyatı
Popülarite #6909 (7763 kişiden)