Bedrettin Dalan

Bedrettin Dalan, 1941 yılında Bayburtlu bir ailenin çocuğu olarak Bayburt’ta doğdu. Şeyhbızın aşiretine mensup olan Bedrettin Dalan,  İlk öğrenimini Germencik’te, orta ve lise öğrenimini Aydın Lisesi’ nde tamamladı. İTÜ Maçka Fakültesi’nden elektrik mühendisi olarak mezun oldu. İş yaşamına TCDD’de başlayan Dalan, daha sonra özel sektörde çalıştı.Anavatan Partisi Kurucu Üyesi oldu ve 1984 yılında bu partiden İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı seçildi.

1989’a kadar sürdürdüğü belediye başkanlığı döneminde Üsküdar sahili imara açıldı ve bugünkü haline getirildi. 1986-88 arasında Tarlabaşı yıkımlarıyla bugünkü Tarlabaşı Bulvarı ortaya çıktı, Avrupa Yakası’ndaki meyve-sebze hali Unkapanı’ndan Bayrampaşa’ya, Anadolu Yakası’ndaki ise Kadıköy Rıhtım Meydanı’ndan İçerenköy’e taşındı. 1986 yılında ANAP içerisinde yaşanan iç gerilimler sebebiyle Anavatan PartisiGenel Başkanı Turgut Özal ile çatıştı Özal ile olan çatışmasına rağmen yine Anavatan Partisi Büyükşehir Belediye Başkan Adayı olarak katıldığı 1989 yerel seçimlerinde başarısız oldu. Seçimlerden sonra ANAP'tan koparak, 17 Mayıs 1990'da Demokrat Merkez Partisi Kurucu Genel Başkanı oldu. Bu parti 1991'de Doğru Yol Partisi'ne katıldı, aynı yıl yapılan genel seçimlerde DYP İstanbul Milletvekili seçildi.

Süleyman Demirel'in cumhurbaşkanı seçilmesinden sonra boşalan DYP Genel Başkanlığı için 1993 haziranında yapılan olağanüstü kongre öncesinde adaylığını koyduysa da kongreye kısa süre kalan İsmet Sezgin lehine adaylıktan çekildi. 1994 yerel seçimlerinde İstanbul Büyükşehir Belediye Başkan Adayı oldu, fakat seçilemedi. 1995 yılında DYP'den istifa ederek ANAP'a döndü.

2011 tarihinde İrticayla Mücadele Eylem Planı davası kapsamında İçişleri Bakanlığı hakkında kırmızı bültenle yakalanma emri çıkarılmaya çalışılmış fakat çıkarılamamıştır. İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi 2011 tarihinde İstek Vakfı malları hariç, Bedrettin Dalan'ın Türkiye'deki bütün mal varlığına, hak ve alacaklarına el konulmasına karar verdi.

Bedrettin Dalan hakkında Ergenekon davası kapsamında  2010 yılında yakalama kararı çıkarıldı. 2015  Şubat tarihinde yakalama kararı kaldırılan Dalan,  2015 Mart'ta Türkiye' ye döndü.

Bedrettin Dalan, Ayseli Dalan ile evlidir. Altay Burak Dalan ve Barış Dalan adında iki oğlu vardır.

İLGİLİ KİŞİLER
Alev Dedegil kimdir?

Alev Dedegil

Siyasetçiler
Ravza Kavakçı kimdir?

Ravza Kavakçı

Siyasetçiler
Recep Gürkan kimdir?

Recep Gürkan

Siyasetçiler
Osman Gürün kimdir?

Osman Gürün

Siyasetçiler
Şeyda Nur Karaoğlu kimdir?

Şeyda Nur Karaoğlu

Siyasetçiler
Özlem Zengin kimdir?

Özlem Zengin

Siyasetçiler
Ümit Özdağ kimdir?

Ümit Özdağ

Siyasetçiler
Naci Bostancı kimdir?

Naci Bostancı

Siyasetçiler
Fatih Erbakan kimdir?

Fatih Erbakan

Siyasetçiler
Yılmaz Büyükerşen kimdir?

Yılmaz Büyükerşen

Siyasetçiler
Merve Kavakçı kimdir?

Merve Kavakçı

Siyasetçiler
Murat Bey Balta kimdir?

Murat Bey Balta

Siyasetçiler
Bedrettin Dalan
Bedrettin
Doğum Tarihi (78 yaşında)
Eskişehir
Burç Yengeç
Meslek Mühendis, Siyasetçi
Cinsiyet Erkek
Çocuklar Barış Dalan, Altay Burak Dalan
Kardeşler Yaşar Dalan
İlişki Durumu Evli (Ayseli Dalan ile)
Eğitim Lisans Mezunu
Üni. İstanbul Teknik Üniversitesi
Popülarite #7308 (9168 kişiden)