Noel Baba

Tüm dünya yeni yıla girmeye hazırlanırken Noel Baba'nın varlığı ve kim olduğu tartışılmaya, konuşulmaya devam ediyor. Noel Baba gerçek mi, Noel Baba kimdir sorusu yine gündemde en çok merak edilen konular arasındaki yerini konuyor. 

Bütün dünyada Noel Baba olarak tanınan Aziz Nicholaos, Türkiye’nin Akdeniz kıyılarında önemli bir Lykia kenti olan Patara’da doğmuştur.

M.S. 300'e doğru Patara refah içindeyken kentte yaşayan zengin buğday tüccarının bir oğlu olur ve ona Nicholaos adı verilir. Doğduğunda göğün bir hediyesi, ana-babasının dualarının ve sundukları adakların bir meyvesi, fakirlerin bir kurtarıcısı olarak dünyaya geldiğine işaret edilmiştir. Daha gençliğinde bile mucizeler yarattığına inanılır. Bu inanca göre inşa halindeki bir kilisenin yıkılmasıyla enkaz altında kalan Nicholaos, annesi ağlayıp inlerken, üzerine yığılan taşların altından sağlam olarak kurtulmuştur.

Bir süre sonra babası öldüğünde büyük bir servetin tek mirasçısı olmuş ve servetini yoksullara yardım için harcamaya karar vermiştir. Bu sırada Patara'da önceleri çok zengin olan bir şahıs fakirleşmiş ve kızlarının çeyizini yapamayacak duruma gelmiştir. Çaresizlikten kızlarını satmayı bile düşündüğü bir anda, Nicholaos durumu görerek onlara yardım etmeye karar verir. Kendini belli etmemek ve aynı zamanda gururlarını kırmamak için kızların evine gece gider. Onlar uykuda iken büyük kızın açık olan penceresinden çeyizine yetecek olan bir kese altını içeri atar. Sabah parayı bulan büyük kız çok sevinir ve kötü durumdan kurtulur.

Daha sonra ortanca ve küçük kızın çeyiz paralarını da karşılamak isteyen Nicholaos, pencereleri kapalı olduğu için bacadan atar. İşte Noel Baba'nın yılbaşında hediye bırakma öyküsü böylece doğar. İkonalarda ve resimlerde de Nicholaos'ın üç altın top ile gösterilmesi bu yüzdendir.

Diğer..

Noel ile yılbaşı arasındaki kavram karmaşasından nasibini alan Noel Baba efsanesi, Noel gecesinde evlere gizlice girerek çocuklar için hediye bıraktığına inanılan karakterdir. Noel Baba bir efsane olarak varlığını sürdürmekle birlikte gelenekselleşen Noel kutlamalarının vazgeçilmez karakteri olmuştur. Noel'i kutlayan Hıristiyan aileler genellikle çocuklarını Noel Baba'nın varlığına inandırıp bu geleneği yaşatır. Aileler Noel Baba efsanesiyle çocuklarına, iyi bir çocuk olursa Noel gecesi hediye getirerek ödüllendireceğini söyler ve böylece çocuklar üzerinde bu şekilde bir otorite sağlar. İnanışa göre Noel Baba, bacadan eve girerek Noel çamının altına önce çocuklar sonra anne ve babalar için hediye bırakır. Ayrıca Noel Baba daha fazla hediye bıraksın diye evin içine çoraplar da asılır. Hediye almak her zaman güzel ve mutluluk verici birşey olduğu için çocuklar da Noel Baba'nın varlığına inanmayı sürdürür. 

Noel'in kökeni Paganlardan da eskiye dayanır. Eski Mısır ve firavunlar devrinde Güneş Tanrısı Amon - Ra'nın doğumunun kutlandığı bu gelenek, ilk çağ Persleri ve Roma İmparatorluğu ile biçim değiştirerek Hıristiyanlık dinine sonunda Noel şeklinde eklemlenmiştir. Roma İmparatorluğu'nun hıristiyanlığı resmi dini olarak kabul etmesiyle Pagan kökenli bu yortu Hıristiyanlığın kutsal günü haline dönüştü. 

Görünüş olarak Noel Baba göbekli, kırmızı kıyafetler giyen, kırmızı şapka takan, sırtında kırmızı çuval taşıyan, uzun ve beyaz sakallı, aslında tonton dede görünümünde sevimli biridir. Yine efsaneye göre Noel Baba'nın kızaklı aracı vardır ve aracını uçan ren geyikler çeker. Böyle Noel Baba hediye dağıtacağı evlere kimselere görünmeden çabucak ulaşır. İngilizce konuşluşan ülkelerde Noel Baba'nın ismi Aziz Santa veya 'Santa Claus' olarak bilinir. Noel Baba, Kuzey Kutbu'nda cücelerle birlikte yaşar ve yıl boyunca uslu çocuklar için hediyeler hazırlar.

Yine Noel Baba'nın aslında Türk olduğu iddiaları da gündemde sık sık yer almıştır. Noel Baba'nın Türk olup olmadığı kanıtlanamamakla birlikte, mezarının Antalya'nın Demre ilçesinde Aziz Nikola Kilisesi'nin tabanında özel bir bölümde olduğunu iddia eden bilimadamları bulunmaktadır. Doğruluk payı çok tartışılsa da, mezarın Noel Baba'ya ait olduğunun ispatlanması halinde bu konu dünya kamuoyunda büyük tartışma yaratacak. 

NOEL Baba, heykeliyle de uzun süre tartışma konusu oldu. Demre’deki Aziz Nikolas Kilisesi’nin bahçesine ilk heykel 1981’de dikildi. Bu heykel 2000’de kaldırılarak, yerini Rus heykeltıraş Gregory Pototski tarafından yapılan bronz heykele bıraktı. Ancak bu heykel de 2005’te Demre Belediye Başkanı Süleyman Topçu tarafından kaldırıldı ve yerine kırmızı-beyaz kostümlü, plastik malzemeden yapılan Coca Cola’nın Noel Baba heykeli yerleştirildi. “Noel Baba değil Nail Amca” tartışmalarına neden olan heykelle ilgili son noktayı Kültür ve Turizm Bakanlığı koydu. Bakanlık tarafından eski Ankara Devlet Güzel Sanatlar Galerisi Müdürü Heykeltıraş Necdet Can’a yeni bir heykel yaptırıldı. Gömlekli ve terlikli olmasıyla dikkat çeken heykel, Bakan Ertuğrul Günay tarafından açıldı.

KİMLİK KARTI DOĞUM TARİHİ: M.S. 270’li yıllarda doğduğu sanılıyor.

ÖLÜM TARİHİ: 6 Aralık 343

DOĞUM YERİ: Patara (Antalya Kaş’a bağlı tarihi ve turistik merkez)

YAŞADIĞI YER: Myra (Antalya Demre’deki tarihi antik kent) KİLİSESİ: Noel Baba’ya adanmış 2 bine yakın kilise bulunuyor.

UNVANI: Myra Başpiskoposu BİLİNEN ADLARI: Hollanda’da Sinterkoas, Fransa’da Pere Noel, İngiltere’de Father Christmas, ABD’de Santa Claus ve Almanya’da Heilige Nikolaus

İLGİLİ KİŞİLER
Conor McGregor kimdir?

Conor McGregor

Tanınmış Kişiler
Mehmet Selim İmamoğlu kimdir?

Mehmet Selim İmamoğlu

Tanınmış Kişiler
Mustafa Karataş kimdir?

Mustafa Karataş

Tanınmış Kişiler
Harika Uygur kimdir?

Harika Uygur

Tanınmış Kişiler
Anıl Can kimdir?

Anıl Can

Tanınmış Kişiler
Sedat Peker kimdir?

Sedat Peker

Tanınmış Kişiler
Ergün Aybars kimdir?

Ergün Aybars

Tanınmış Kişiler
Dikran Masis kimdir?

Dikran Masis

Tanınmış Kişiler
Cem Hakko kimdir?

Cem Hakko

Tanınmış Kişiler
Angela Simmons kimdir?

Angela Simmons

Tanınmış Kişiler
Prenses Diana kimdir?

Prenses Diana

Tanınmış Kişiler
Ibrahim Maalouf kimdir?

Ibrahim Maalouf

Tanınmış Kişiler
Noel Baba
Noel
Cinsiyet Erkek
Popülarite #6593 (7763 kişiden)