Selami Şahin

Selami Şahin 1948’de Hatay’a bağlı olan Yayladağı ilçesinde doğdu. Altı kardeşiyle beraber ailesinin yaşadığı ekonomik sıkıntılar nedeniyle ilkokuldan sonra eğitimini bıraktı. Çocuk yaşta iş hayatına atılarak Adana, Antakya ve Adana gibi birçok şehirde çalıştı. 18 yaşındayken profesyonel olarak müzik kariyerine başladı ve sözlerini Göksel Orhon’un yazdığı ”Zeynebim” isimli ilk plağını piyasaya sürdü.

Şahin, daha sonra 1968 yılında “Sabır Taşı” 45’liği ile asıl ününe kavuşmuş ve bu sırada ders almadan kitapların yardımı ile kendi kendine notaları öğrenmiştir. 

Hislerini notalarla da ifade etmeyi öğrenen Şahin, müzik hayatına artık sadece yorumcu olarak değil, bestecilik kimliğini de katarak yürümeye devam etmiş ve 1969 yılından itibaren beste ve sözlerini kendisi yazmaya başlamıştır. Ayrıca bir çok enstrümanı çalmaya da yine bu dönemde başlamıştır. 

2011 yılında 10 şarkıdan oluşan ”Mahzen” adlı albümünü çıkardı ve albümde yer alan ”Hoşgeldin” parçası dinlenme rekorları kırdı. Bir yıl sonra Akbank’ın reklam filminde kendisine ait olan ”Sensiz Olmaz” şarkısını söyledi. Bugüne kadar yüzlerce farklı beste yapan ve şarkıları dizi-film sektöründe sıkça kullanıldı.

300’ün üzerinde bestesi olan Şahin’in yaklaşık 150 eseri hit oldu. Bu önemli şarkılardan bazıları; “Alışmak Sevmekten Zor, Ben Bir Tek Kadın Sevdim, Ben Sevdalı Sen Belalı, Boş Vere Boş Vere, Bulamazsın, Dostlarım (İçkim & Sigaram), Eskimeyen Dost, Gitme Sana Muhtacım, Gözler Kalbin Aynasıdır, Hesabım Var, Islak Mendil, Kadere Şikayetim Var, Namert Olayım, Ne Duamsın Ne Bedduam, Özledim, Sen Mevsimler Gibisin, Seni Sevmediğim Yalan, Senin Olmaya Geldim, Seninle Başım Dertte, Sensiz Olmuyor, Tanımam Senden Başka, Tanrım, Tapılacak Kadınsın, Ya Seninle Ya Sensiz”dir. 

Selami Şahin, 1985 tarihinde Didem Şahin ile evlendi. Selami Şahin ile karısı Didem Şahin arasında tam 22 yaş farkı var. Didem Şahin ile 32 yıldır evli olan Selami Şahin onu henüz 14 yaşındayken gözüne kestirmiş.

Selami Şahin eşi Didem Şahin ve 3 çocukları  var.  Emirhan Şahin ile İrem Şahin çok tanınmıyor. Lider Şahin ise İrem Derici ile olan aşkıyla gündem olmuştu. İddiaya göre de Lider Şahin'in annesi Didem Şahin evliliği onaylamadığı için sallantıda yürüyen ilişki bitti.

Foto Galeri
İLGİLİ KİŞİLER
Cenk Bıyık kimdir?

Cenk Bıyık

Müzisyenler
Yılmaz Tatlıses kimdir?

Yılmaz Tatlıses

Müzisyenler
Ali Rıza Şahenk kimdir?

Ali Rıza Şahenk

Müzisyenler
Ahmet Güvenç kimdir?

Ahmet Güvenç

Müzisyenler
Joe Satriani kimdir?

Joe Satriani

Müzisyenler
Selim Atakan kimdir?

Selim Atakan

Müzisyenler
Buzuki Orhan Osman kimdir?

Buzuki Orhan Osman

Müzisyenler
İskender Paydaş kimdir?

İskender Paydaş

Müzisyenler
Utku Barış Andaç kimdir?

Utku Barış Andaç

Müzisyenler
Özdemir Erdoğan kimdir?

Özdemir Erdoğan

Müzisyenler
Erkan Oğur kimdir?

Erkan Oğur

Müzisyenler
Febyo Taşel kimdir?

Febyo Taşel

Müzisyenler
Selami Şahin
Selami
Doğum Tarihi (70 yaşında)
Hatay, Yayladağı
Burç Aslan
Meslek Besteci, Müzisyen, Söz Yazarı, Yapımcı
Cinsiyet Erkek
İlişki Durumu Evli (Didem Şahin ile)
Boy 1.73 cm
Kilo 78 kg
Göz rengi Kahverengi
Popülarite #4117 (7763 kişiden)