Nazan Öncel

1956 Tarihinde İzmir Karşıyaka, doğdu.  Gitar çalmayı erken yaşlarda öğrendi, daha sonra İzmir Konservatuarı`ndan mezun oldu. 1976`da İzmir Radyosu`nun düzenlediği yarışmada birinci olan Öncel, ilk 45 liğini 22 yaşındayken 1978`de çıkardı. "Sana kul köle olmuştum" ve "Kader bu çekeceksin" adlı iki parçadan oluşuyordu. Nazan Öncel, 1980`de Hırçın Kız ve 1981`de Neden adlı 2 özgün bestesiyle Eurovision Şarkı Yarışması elemelerine katıldı ve ilk 15`e girdi.Yağmur Duası`nı Tempo Plak`tan yayınladı. Televizyonlarda daha sık görünmeye, çeşitli yerlerde program yapmaya başladı.

1984 yılında müziğe ara veren ve 8 yıl bir şirkette sekreterlik yapan Nazan Öncel, 1992 yılında nihayet şeytanın bacağını kırmayı başardı.Hadise Var albümüyle Türkiye çapında ünlü oldu. 2 yıl sonra Ben Böyle Aşk Görmedim albümüyle çıkışını sürdüren sanatçı, 1995'te çıkardığı Göç albümüyle romantik şarkılarla gönüllerde taht kurdu. Ama 1996 yılında çıkardığı Sokak Kızı albümüyle tarzını sertleştirdi ve bu tarzı 1999'da yayınlanan Demir Leblebi albümünde sürdürdü. Ama bu iki albümü çok satmayınca 2004 yılına kadar ara verdi ve o yıl Yan Yana Fotoğraf Çektirelim albümünü çıkardı. Bu albümü, sanatçının en çok satan albümü oldu.

2006 tarihinde çıkardığı “7’n Bitirdin” adlı albümünün çıkış parçası “Aşkım Baksana Bana” o yıl, internet ortamının en fazla satılan şarkısı oldu ve bir numaradan girdiği listelerde üç ay boyunca zirveden inmedi.

İlk evliliğinden 1974 yılında dünyaya gelen Serkan adında bir oğlu olan Nazan Öncel’in bu evliliği, 12 yıl sürmüş 1985 yılında bu evlilik resmen bitmiştir. Nazan Öncel, bu evliliğinin ardından bir zamanlar kız kardeşi Pınar Güvenel ile evli olan eski eniştesi Akşit Togay ile dünya evine girmiştir.

“Eğitimin yaşı olmaz” felsefesiyle yola çıkan Nazan Öncel, Uluslararası Newport Üniversitesi’nin İletişim Sanatları bölümünden 2013 yılında mezun olmuştur.

İLGİLİ KİŞİLER
Emre Akım kimdir?

Emre Akım

Şarkıcılar
Orçun Sünear kimdir?

Orçun Sünear

Şarkıcılar
Robbie Williams kimdir?

Robbie Williams

Şarkıcılar
Kahraman Deniz kimdir?

Kahraman Deniz

Şarkıcılar
Jehan Barbur kimdir?

Jehan Barbur

Şarkıcılar
Zeynep Casalini kimdir?

Zeynep Casalini

Şarkıcılar
Zerrin Özer kimdir?

Zerrin Özer

Şarkıcılar
Eylül Çekirge kimdir?

Eylül Çekirge

Şarkıcılar
Davut Güloğlu kimdir?

Davut Güloğlu

Şarkıcılar
Dicle Olcay kimdir?

Dicle Olcay

Şarkıcılar
Anca Pop kimdir?

Anca Pop

Şarkıcılar
Cihan Emir Şamur kimdir?

Cihan Emir Şamur

Şarkıcılar
Nazan Öncel
Nazan
Doğum Tarihi (63 yaşında)
İzmir, Karşıyaka
Burç Kova
Meslek Besteci, Söz Yazarı, Şarkıcı
Cinsiyet Kadın
Ebeveynler Raziye Hanım, Muzaffer Kazan
İlişki Durumu Boşanmış
Boy 1.60 cm
Kilo 63 kg
Göz rengi Kahverengi
Eğitim Lisans Mezunu
Popülarite #6617 (7416 kişiden)